2008. december 3., szerda

Egy kis bajuszismeret

Eredetileg egy kollégám kérdése nyomán csupán további bajuszstílusokat akartam keresni a neten, aztán amolyan melléktermékként annyi hasznos és érdekes dolgot találtam a bajuszról, hogy úgy döntöttem, egy csokorba gyűjtve átnyújtom a blog bajuszkedvelő olvasóinak, hogy mindannyiunk épülésére szolgáljon. A kutatás során kiderült, hogy a témakör annyira szerteágazó, hogy bármely komoly újság - a hvg-től a Kretén magazinig - bátran szentelhetne neki egy különszámot. Itt és most azonban mi csupán egy kis ízelítőt nyújtunk át nektek, aki érdeklődik, a megadott hivatkozásokon tovább böngészhet.

Bajuszstílusok
Először is, bár a felhívásban közzétett bajusztípusok listája meggyőző, hamar rájövünk, hogy ennél bizony jóval többféle lehetőség van. Elég csak az AMI (American Moustache Institute - mert ilyen is létezik) honlapját vagy a Wikipedia vonakozó cikkét megtekinteni. Ám ezeken sem találunk meg néhány tipikusnak tekinthető magyar bajusztípust, bár a walrus stílus - amelyről Sam Elliot és A nagy Lebowski jut eszembe - nem áll távol a hagyományos magyar pödrött bajusztól. De pl. ott van Háry János bajusza, vagy a Ludas Matyi rajzfilmváltozatában is rengeteg érdekes bajuszformát találhatunk, amelyek szintén a listára kívánkoznak.

Bajuszvilágbajnokság
Minden movemberezőnek illik tudnia, hogy bajusz- és szakállvilágbajnokságot 1991 óta rendeznek, minden második évben. A hivatalos honlapról érdemes elindulnunk, innen könnyedén megtaláljuk pl. a 2007-es győztesek fotóit. (Minden bajnokságnak a világ valamely bajuszklubja ad otthont - természetesen ilyenek is léteznek -, az adott évi bajnokság részletei a megfelelő klub honlapján találhatók.) Itt egy kicsit el is időzhetünk, és rádöbbenhetünk, hogy nemhogy nagyon sokféle, hanem éppenséggel végtelen számú lehetőség kínálkozik egyedi arcszőrzet - mert itt már jóval többről van szó, mint bajuszról - elkészítésére, tényleg csak a fantázia szabhat határt. Például ha valakinek elege van abból, hogy mások lépten-nyomon behatolnak a személyes zónájába, megpróbálkozhat egy ilyennel, ám vigyázat, barátaim! Ahogy a jegenyefák nem nőnek az égig, úgy az arcszőrzet sem nő meg akármilyen hosszúra, ahogy a haj esetében is, egy szint elérése után már csak cserélődnek a szálak.

Bajuszrendezvények
A Movembert ugyebár nem kell bemutatnunk.
Létezik bajuszról szóló magyar blog is, ahol szintén értékes adalékokat találunk a témához. Az oldalról el kell mondani, hogy egy világméretű kezdeményezés, az International Moustache Month hivatalos magyar oldala. A nemzetközi bajuszhónap februárban van - nyugalom, nincs az olyan messze -, a bajusznövesztést népszerűsíti és egy záróbulival ér véget.
A Bearduary nevű kezdeményezés újév napjától február végéig buzdítja a lelkes férfitársakat szakáll növesztésére, hogy a hideg téli hónapokban ne fázzon az arcuk, és persze hogy népszerűsítse ezt az "arcviseletet".

Bajuszfilmek
Azon nyilván már meg sem lepődtök, hogy 2006-ban film is készült a témában, egészen pontosan a 30 év alatti férfiak bajuszviseléséről, The Glorious Moustache Challenge címmel. Honlap, trailer itt. Egy mondatot idéznénk a film előzeteséből, miszerint némely nők elutasító magatartása ellenére "the really cool chicks really... they dig it, they understand it... they understand that is's just for fun." Mit is mondhatnánk mást: Mo Sistas, you're really cool chicks!!!
Azonban nem csupán ebben az egy filmben játszik főszerepet a bajusz. A 2005-ös A bajusz (La Moustache) című film Gogol Az orrára hajazva egy férfi történetét meséli el, aki levágja bajuszát, ám ezt a környezete nem veszi észre, sőt állítják hogy soha nem is volt bajusza. A férfi egy idő után elkezdi megkérdőjelezni saját épelméjűségét.
A további, ide kapcsolódó filmek között említhetjük a szintén 2005-ben készült, beszédes Mit ér a férfi bajusz nélkül? (Što je muškarac bez brkova?) című horvát opuszt, illetve az 1973-as, magyar népmesei motívumokból építkező Bajuszverseny című magyar tévéjátékot, amelyben a királylány kegyeit az a kérő nyerheti el, akinek a bajusza hosszabb, mint a - pajkos gondolatokat félretenni!!! - királylány haja. Letagadhatatlanul magyar alkotásról beszélünk, a magyar mentalitás abszolút mértékben átüt a képernyőn, amennyiben is "a királyi kérőknek lassan nő a bajszuk, ezért mindegyik csaláshoz folyamodik és megtoldja valamivel, kenderrel, futóbabbal, mézesmadzaggal..." De természetesen van a történetben egy vándordiák is, aki mindegyiküket lefüleli, és happy end gyanánt "végül a királylány és a vándordiák között szerelem szövődik, ezért Hajnalka levágja a haját, hogy ahhoz tudjon feleségül menni, akit szeret." Azt hiszem ez a történet mind a fiúk, mind a lányok számára értékes tanulságokkal szolgál.

Bajuszápolás
De a bajusz nem csak játék és mese, ez egy életstílus, amely komoly mentális ráhangolódást, továbbá rendszeres gondozást igényel. Ezekről például itt olvashatsz bővebben meg itt is, de létezik az arcszőrzet ápolásával foglalkozó magyar nyelvű fórum is. A bajuszápolásból most csupán annyi ízelítőt adnánk, hogy a bajuszt hetente többször, de akár minden nap mossuk meg hajsamponnal, ezután kondicionálóval varázsolhatjuk puhává és szép fényessé, továbbá kötelező minden bajusztulajdonosnak rendszeresítenie egy bajuszfésűt, amivel naponta kétszer ki kell fésülnie bajuszát. A kérdés fontosságát jelzi az a tény is, hogy komoly fodrászképzésekben külön témakör a bajusz ápolása.

Bajuszos magyarok
Legnagyobb magyar költőink gyakorta bajuszt viseltek, Arany János pedig még verset is írt A bajusz címmel. Ezen a ponton felébredő gyanúnkat csak tovább erősíti az a cikk, amely szerint történelmünket - az utóbbi ötven év kivételével -, végigkísérte a bajusz, és amely arra a következtetésre jut, hogy a bajusz ismét divat lesz hazánkban. Az összeesküvéselméletek kedvelői így újabb fekete pontot írhatnak fel a szocializmus rovására.
További adalékként az "aki magyar, az biza bajuszos" elmélethez ismertetünk két rövid, ámde kvázi reprezentatív felmérést:
  1. Keresztmetszeti vizsgálat: a 13 aradi vértanú közül 7-nek volt bajusza (54%), 6-nak pedig szakálla (46%). Meggyőző.
  2. Idősoros vizsgálat: a magyar bankjegyeken szereplő 7 történelmi személy közül kettőnek van bajusza (Rákóczi és Deák, 29%), 5-nek szakálla (Széchenyit is ide soroljuk, 57%), Mátyás királynak pedig nincs semmilyen arcszőrzete (14%). Naná, hiszen Mátyás király román származású volt, ez mindent megmagyaráz.
Íme, nagyon meggyőzőek a tények, sőt állításunkat akként kell módosítanunk, hogy "aki magyar, az biza szakállas", és ettől csak a 19. század környékén kezdtünk eltérni. Amúgy pedig megdöbbentő, hogy a magyar történelemoktatás mennyire figyelmen kívül hagyja a bajuszt érintő kérdéseket. Igenis nagyobb hangsúlyt kellene kapnia a bajusznak, és nem csupán a történelemoktatásban.

Bajuszóda
Nézzük meg közelebbről Arany János versét, amelyet részben a bajuszhoz írt ódának tekinthetünk, hiszen főszereplőjének, Szűcs Györgynek óriási bánatot okozott, hogy nem nőtt bajusza, s ezért igencsak irigyelte azt azon szerencsés falubelijeitől, akiknek megadatott. Olvassuk csak!

"Már ollót mit emlegettek,
Nem tudván, e szőr mily drága,
Becsesebb a drága gyöngynél:
E hiányzott csak Szűcs Györgynél,
S lám! hiányzott boldogsága.
Mily irígyen nézte másnak,
A legutolsó kapásnak,
Hogy mohos a szája-széle:
Bezzeg, cserélt volna véle!
De mi haszna! mindhiába!
Nincs orvosság patikába,
Széles mezőn, drága kertben,
Vagy más helyen,
Ami neki szőrt neveljen!
S már a bajszot úgy gyülölte,
Hogy legott a méreg ölte,
Látva, hogy nő más embernek,
Vagy korommal fest a gyermek;
Sőt csupán ezér’ a macskát
Sem tűrhette udvarában, -
S bajuszt kapván áldott nője,
Elkergette, vén korában."

Ismervén Szűcs György gyengéjét, nem lepődünk meg a hatáson, amit a faluba érkező cigány vajda szavai váltottak ki belőle.
A cigány vajda értelemszerűen előzetesen tájékozódott a falu ügyeiről, így tisztában volt Szűcs György helyzetével, így tehát még nagyobbra értékelhetjük finom lélektani felvezetőjét:

"Ejnye gazduram, a kőbe!
Mi dolog az, hogy kigyelmed
Bajuszát levágja tőbe?
Magyar ember-é kigyelmed?"
Milyen szemmel nézett rája
Szűcs György gazda, képzelhetni:
A vasvillát sem lehetne
Mérgesebben odavetni"

Végül a cigány vajda felajánlja segítségét, hogy egy főzettel bajuszt növeszt Szűcs Györgynek, akit azonban csupán jól lóvá tesz, de bajusszal nem gazdagítja. A történetből színdarab is készült, abból színházi közvetítés.

Bajuszhiedelmek
Természetesen - pontosabban természetfelettien - a bajusznak ezoterikus vonatkozásai is vannak, amint azt a Terebess Ázsia Lexikon leírja. Megtudjuk például, hogy "a régi magyarok előszeretettel hordtak bajuszt, közülük közkedvelt volt a sodrott-, a harcsa-, a tömött-, a kacskaringós- és a kihúzott bajusz." További érdekesség: "[A bajusz] Hosszúsága, alakja kifejezhet büszkeséget, önbizalmat, hiúságot és sok egyéb tulajdonságot. Például az olyan rendetlen bajusz, amelyből a szőrszálak összevissza kiállnak, csekély önbizalmat szimbolizál, a rendezett bajusz esetében ennek a fordítottja igaz." Látjátok, ezért is fontos a fésülés. Na de most figyeljetek! "Ha egy lánynak pelyhedzik a bajusza, arról arra lehet következtetni, ha férjhez megy ő fog uralkodni családján, és sok gondja lesz az urával." Nem véletlen tehát, hogy a férfiak természettől fogva ódzkodnak a pelyhedző ajkú lányoktól.
De folytatva az ezoterikus vonalat: "Az a férfi, akinek bajuszából egy szőrszál egyenesen kiáll, csaknem bizonyos, hogy rövid időn belül veszekedni fog valakivel."
Újabb bizonyíték, hogy mennyire fontos a fésülés, nem is győzzük eléggé hangsúlyozni.

Bajuszzárszó
Nos, bizonnyal még sokáig lehetne folytatni a bajusszal foglalkozó oldalak gyűjtését, de minket már e rövid ízelítő is meggyőzött arról, hogy bajusz volt, van és lesz, a bajusz a személyiség része, jellemvonások kifejezője, hölgyszívek megdobogtatója, a férfiasság jelképe és nem lehet mellette szó nélkül elmenni. Így hát, kedves bajuszkedvelő barátaink, legyen
számunkra mindez 2008 movember havának tanulsága, őrizzük meg szívünkben és épüljünk tovább általa, hiszen számunkra új időszámítás kezdődik, lélekben mi már sohasem leszünk ugyanazok a csupaszajkú legénykék, akik valaha voltunk.

2008. december 1., hétfő

Coming soon!!!


http://picasaweb.google.com/zumicsek/Sabotage#

2008. november 30., vasárnap

Bajusz-evolúció á la Ž

Nr. 1 - nov. 01.

No arcprém, kacsaszáj.

My motivation was (~major):

Nr. 2 - nov. 08.

A jóllakott napközis.

Nr. 3 - nov.15.

Kvartett.

Nr. 4 - nov. 22. (-2,5 óra)

Johnny Depp meets Public Enemy - nem sokkal a Zappa-buli előtt.

Nr. 5 - nov. 29.

A negyedik hét végén egyre markánsabb kontúrok és az első mellékszerep a "Részeges karatemester" svédelésében.

Bónusz - nov.30.

Könnyes búcsú és konkúzió:
Maksa helyett dekadens költő.

a bajusz utolsó napja





öregapám.

2008. november 29., szombat

Egy hónap kemény munkája


Az alsó két kép készítése között két hét telt el, látszik is a különbség. A negyedik hét végére úgy megnőtt a bajszom, hogy már ki kellett igazítanom az alsó vonalát.
Valahol a "trucker" és a "jihad jack" között végeztem movember hónap 29. napján, túlteljesítve a kitűzött bajuszcélt.

2008. november 18., kedd

Két hét


Tisztul a kép, a végén még trucker lesz belőle(m).

Metááááál!!!


Pillanatkép a Metallica - The early years című film castingjáról....


2008. november 17., hétfő

Pöcc...





Kezdődik...
mov. 1.



Közel a vég, de hiányzik a bátorság...
mov. 17


Mivan??!!?? Az ifjú Sztárszki a pentelei úttörőtáborban...
mov. 20.

2008. november 10., hétfő

The Trucker

!


november 16.


















november 9.

Közelítünk a célhoz:



Még annyit, hogy nagyon kellett koncentrálnom borotválkozáskor, mert mindig reflexből a bajuszrészt húzom le először.

2008. november 9., vasárnap

2008. november 6., csütörtök

A rajt és a cél





Az első versenyző

Utolsó munkanapom a Chionál.
Valami ilyesmi lesz. Tán kevésbé kutyakakis.

Beszótá?
Hamarost markáns bajusz markátlan kecskeszakáll.

2008. október 31., péntek

Movember indul

Kedves FAKOFolók!

Szeretnénk leszögezni, hogy a FAKOF egy nyitott szellemiségű jelenség, amely mindenki véleménykülönbözőségét tiszteletben tartja és mint ilyen, támogatja a hasonló szellemiségű jelenségeket.
Ennek jegyében örömmel tudajtuk veletek, hogy 2008-ban először Magyarországon is csatlakozunk a Movember nevű kezdeményezéshez. A felhívásunk részleteit itt találjátok, míg további infókat a Movember honlapján.
Ez a blog (FAKOF Movember) a FAKOF kezdeményezte magyarországi Movember eseményeit fogja dokumentálni, felkerülnek ide a bajusznövekedést bemutató fényképek, a Movember találkozókon készülő fényképek, és ezen az oldalon szerezhettek tudomást a kapcsolódó összejövetelekről is, és még ki tudja mi mindenről, tehát érdemes lesz nyomon követni az oldalt.

Mo Bros and Sistas!
Mára bizonyára mindannyian felmértétek, micsoda óriási lehetőség rejlik a Movemberben, és el is döntöttétek, hogy ha törik ha szakad, belevágtok. Gratulálunk a kiváló döntéshez!
És eljött a várva várt nap is, amikor a férfiak leborotválhatják arcszőrzetüket és elkezdhetik növeszteni az egyéniségükhöz illő bajuszt. A lányok pedig támogathatják párjukat ebben az embert próbáló feladatban, illetve férfi ismerőseik körében népszerűsíthetik a kezdeményezést. Mit is mondhatnánk? Hajrá!
Ne felejtsetek el regisztrálni a http://ex.movember.com/ honlapon, lányok se!
Várjuk továbbá a bajusznövekedést dokumentáló fényképeket: bajuszonként heti 1, összesen tehát 5 db-ot a hónap folyamán. A képeket mindenki maga is feltöltheti erre az oldalra.
So, our dear Bros and Sistas, give us Mo!!!